Wycieczkowo | Ogrodzieniec - blog MAŁEJ złośnicy

16 kwietnia 2017

Wycieczkowo | Ogrodzieniec

Świąteczny weekend rozpoczęliśmy od wizyty u znajomych. Mają działkę na takim fajnym, zalesionym zadupiu, gdzie poza sezonem wakacyjnym jest praktycznie pusto. No wiadomo, mało jest chętnych na nocowanie w domkach letniskowych, gdy za oknem temperatura bliska zera. Znajomi jednak to wyżarte niedźwiedzie i kochają spartańskie warunki, a co za tym idzie - odwiedzają swój domek nawet w zimie. A my wraz z nimi. 

W każdym razie tak się złożyło, że wyjechaliśmy z domu za wcześnie i aby nie siedzieć potem pod bramą, czekając na nich, zatrzymaliśmy się po drodze w Ogrodzieńcu. Jako dziecko często bywałam tam z rodzicami na wycieczkach, a Paweł nigdy tam nie był, więc nadarzyła się idealna okazja, aby nieco mu pokazać. Niestety za późno było już na wejście do środka, ale zrobiliśmy sobie spacer dookoła. 

Zamek powstał z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego na przełomie lat 1350 - 1370, ruiny zostały przekazane do zwiedzania dopiero po II wojnie światowej po wielu pracach konserwatorskich oraz zabezpieczających. Ciekawostką jest również to, że ruiny stały się w 2001 roku plenerem dla planu filmowego "Zemsty" Andrzeja Wajdy. 

9 komentarzy:

 1. Jeju, jak ja uwielbiam zamki! Kawał historii. Ej, ta skała na ostatnim zdjęciu wygląda jak taki przycupnięty dinozaur ;D Po lewej ma pysk na długiej szyi i kolce na łbie z tych drzewek, a dalej potężne cielsko i ogon wpadający w murek ;D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wpadłam na to! A tyle razy na to patrzyłam :D

   Usuń
  2. Serio? Mi wystarczył jeden rzut okiem i byłam trochę zawiedziona, że w poście nie ma nic o tej skale, bo wychodziłam z założenia, że z takim wyglądem na pewno ma jakąś swoją legendę :)

   Usuń
  3. Na pewno jest coś związanego z tą skałą, bo jak byłam mała to tata mi opowiadał o niej, tylko teraz musiałabym poszukać w internetach, bo niestety już nie pamiętam :(

   Usuń
  4. Z takim wyglądem nie może być inaczej :)

   Usuń
 2. Zamek wymiata. Fajnie byłoby go kiedyś zobaczyć z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, fajne miejsce na spędzenie dnia!

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia:)
  Byłam tam zimą i widok cudny:) Mam nadzieję, że uda mi się tam wybrać latem.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ruiny zamków zawsze mają w sobie jakąś taką magię i tajemniczość, uwielbiam ten klimat!

  OdpowiedzUsuń